Seminarium poświęcone pamięci
Profesora Lesława Kwaśniewskiego (1961-2014)

W dniu 6 kwietnia br. o godz. 12:00 w Sali Rady Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej odbyło się seminarium poświęcone pamięci Profesora Lesława Kwaśniewskiego, wybitnego naukowca i wykładowcy, naszego kierownika i serdecznego kolegi, który odszedł od nas po długiej chorobie w dniu 12 października 2014 roku, będąc do końca zaangażowanym w działalność naukową oraz kształcenie studentów i doktorantów.

W uroczystości uczestniczyła małżonka zmarłego Profesora – pani Magdalena Kwaśniewska, wraz z córką Kają Kwaśniewską. Władze Wydziału Inżynierii Lądowej reprezentowane były przez dziekana, prof. Henryka Zobla oraz prodziekanów. Wśród zaproszonych gości znaleźli się emerytowani profesorowie PW, pracownicy naukowo-dydaktyczni i administracyjni oraz współpracownicy Profesora Kwaśniewskiego z innych ośrodków krajowych i zagranicznych. Szczególnie liczną grupę stanowili uczniowie Profesora – studenci i doktoranci.
Program uroczystości obejmował dwie części. W części wspomnieniowej, prof. Artur Zbiciak przedstawił życiorys zawodowy Profesora Lesława Kwaśniewskiego. Zaplanowano również dyskusję, w której rozwinięto zagadnienia poruszone w życiorysie i wskazano na szeroki zakres zainteresowań naukowo-badawczych Profesora. W dyskusji głos zabrali: prof. Henryk Zobel, prof. Roman Nagórski, prof. Andrzej Garbacz, prof. Marian Giżejowski, prof. Tomasz Lewiński, dr hab. Robert Gajewski oraz prof. Robert Kowalski.

W części naukowej seminarium, przedstawiono 3 referaty:
1.    prof. Jerzy Wekezer (Florida State University): Praca naukowa prof. L. Kwaśniewskiego w USA
2.    mgr Izabela Wójcik-Grząba i mgr Bartłomiej Sawicki: Nasz Profesor Lesław Kwaśniewski
3.    dr Maciej Cwyl: Zagadnienia współpracy prof. L. Kwaśniewskiego z Zespołem Konstrukcji Metalowych PW

Społeczność Wydziału Inżynierii Lądowej PW głęboko odczuwa brak Profesora Lesława Kwaśniewskiego – naukowca, wychowawcy studentów i doktorantów, osoby o rozległej wiedzy i licznych zainteresowaniach. W naszej pamięci pozostanie również jako dobry i niezawodny Kolega i Przyjaciel!